Pracując w Norwegii ciągłe podróżowanie do Naszych rodzinnych stron staje się codziennością. Duży odsetek nas, Polaków pracuje również sezonowo. Każda z podróży wiąże się z podjęciem decyzji co wybrać: Samolot, Bus a może prywatne auto. Dzisiaj spróbujemy przedstawić (subiektywnie) wszystkie za i przeciw poszczególnych środków transportu.

 

Wybór środka transportu nie jest zawsze jednoznaczny, każdy z nas ma inne podejście do sprawy, oczekiwania, obawy, lęki, choroby.

  1. Czas podróży.

Jeśli kierujemy się czasem podróży do Norwegii (lub Polski) to na pewno wygrywa tutaj samolot. Podróż busem jest długa i wyczerpująca trwa ok. 1-2 dni gdy samolot leci ok. 2 godzin (Torp – Lublin). Wybierając auto prywatne również zbliżymy się czasowo do busa.

  1. Cena

Przez większą cześć roku wygrywa także samolot, linie lotnicze Wizzair proponują tanie bilety. W momencie pisania artykułu sprawdziliśmy dla przykładu lot z Lublina do Oslo Torp, jak widać poniżej można znaleźć bilet już za 75 zł, oczywiście trzeba doliczyć koszt dojazdów z i na lotnisko oraz ewentualny bagaż. Przejazd busem to koszt ok. 600 zł. Koszt przejazdu autem prywatnym wraz z promem to koszt ok 1500 – 2000 zł w zależności od trasy. Istnieją również inne alternatywy, nie będziemy się jednak rozpisywać o wszystkich.

Przykładowa cena za lot samolotem

  1. Dostępność

Busy, Autobusy przeważnie kursują w określone dni i  godziny zazwyczaj raz w tygodniu ale zabiorą nas zazwyczaj z adresu i dowiozą pod drzwi. Samolot co prawda kursuje częściej (biorąc pod uwagę całą Polskę) jednak na lotnisko i z lotniska musimy dojechać.

  1. Komfort

Niestety tutaj zaczynają się kwestie sporne, nie wszyscy mogą/lubią latać co znacząco obniża komfort podróży samolotem do Norwegii. Z drugiej strony podróż busem Polska-Norwegia z uwagi na czas trwania potrafi bardzo wyczerpać.  Wiele z naszych klientów jedzie busem do Norwegii gdyż ma dużo bagaży i/lub jedzie pierwszy raz. Nasza rada zawsze jest taka sama, bagaże najlepiej podać busem i pomyśleć nad przelotem samolotem.

 

Nasza subiektywna ocena:

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań wybierz samolot, będziesz szybciej i doliczając nawet transfery na/z lotniska cenowo wyjdzie tak samo lub mniej niż busem. Nie dopłacaj za bagaże lepiej swoje rzeczy podać busem, wyjdzie na pewno taniej i nikt nie zagubi Twojego bagażu.